ברוכים הבאים לאתר שאלות ותשובות טכניות נפוצות-אתר תמיכה טכנית|מדריכים
חפשו אותנו בפייסבוק

אתר שאלות ותשובות טכניות נפוצותחשוב לדעת – ה-Registry , הרגי'סטרי , מערכת הרישום של Microsoft Windows

כתב את המדריך: Xpert.

עודכן ב30.12.07

עדכון אחרון ב-15.06.10

פירוש השם : המילה Registry , נגזרת מהמילה Register , שמשמעותה הוא להירשם , פירוש המילה רגי'סטרי, הוא רישום.

תפקיד הרגי'סטרי, וכיצד היא פועלת, במערכת ההפעלה Microsoft Windows :

הרגי'סטרי היא מערכת רישום פנימית ,והיא אחד הרכיבים החשובים ביותר במערכת ההפעלה ,אם לא החשובים ביותר , ובהעדרה מערכת ההפעלה לא יכולה להתקיים.

הרגי'סטרי מכיל בתוכו את כל הערכים , האלגוריתמים , והחישובים והרישומים השונים למעקב,ותיקיות למעקב, ש-אותו יישום מסויים או תוכנה מסוימת ואפילו רכיב חומרה מסוים מבצעים , משנים , עורכים , מוסיפים , מוחקים , מעבדים , ממחזרים , או משחזרים.

בתוך הרגי'סטרי נאגר כל המידע שקשור ונדרש על ידי מערכת ההפעלה ווינדוס.

המידע נאגר מרגע הפעלת הווינדוס בפעם הראשונה לאחר התקנתו.

ב-רג'יסטרי נאגרים, נשמרים, ומעובדים גם כל הגדרות המשתמש, ועדיפויותיו , ובכך הרג'יסטרי מסייע בשמירת מידע ונתונים , איתורם , הצפנתם , ומחזורם.

חולשות הרגי'סטרי ומגבלותיו :

מכיוון שהרגי'סטרי , מערכת הרישום הפנימית של מערכת ההפעלה ווינדוס, היא אחד הרכיבים החשובים ביותר במערכת ההפעלה , אם לא החשובים ביותר , היא גם אחד הרכיבים הפגיעים ביותר במערכת ההפעלה , כאשר חודר גורם מזיק כלשהו , לדוגמא : וירוס או סוס טרויאני , הוא משנה את הגדרות הרג'יסטרי , עורך אותם \ משנה אותם , וכך למעשה , משנה את אופן הפעלת מערכת ההפעלה בהמשכיות , עד למצב של קריסה טוטאלית ,תקיעות , ומצבים שבהם לא ניתן מנוס , אלא ביצוע אתחול (פירמוט) לדיסק הקשיח והתקנה מחדש של מערכת ההפעלה.

מרבית השינויים אותם מבצע הגורם המזיק ברג'יסטרי אינם מורגשים כלל בתחילה , מכיוון שמרבית הפעולות המתרחשות ברג'יסטרי הם פעולות שמבחינת מערכת ההפעלה ווינדוס , חוקיות , משמע : אין בהם כל נזק או סכנה , מכאן ניתן להבין שמערכת הרישום הפנימית של הווינדוס מכילה באגים , פרצות שונות ,והיא לא הכי מתוחכמת.

ניתן להגן על הרג'יסטרי מהגורמים המזיקים על ידי שימוש בסוגים שונים של תוכנות להגנה על המחשב האישי , כגון : תוכנות אנטי וירוס , תוכנות נגד מזיקים וריגול תעשייתי , תוכנות נגד סוסים טרויאנים וכדומה. תוכנות הגנה אלו ואחרות,מאתרות שינויים ספציפיים במבנה הרג'יסטרי , ושינויים לא מובנים באלגוריתמים שונים , וערכים שונים ביישומים שונים , ואף מסייעות בהגנה על תיקיות וערכים מסוימים ברג'יסטרי.

סיכום הנאמר לעיל:

הרג'יסטרי (Registry) , מערכת הרישום הפנימית של מערכת ההפעלה Windows ,בדומה לבני האדם, היא למעשה "הקיבה" , בה מתרחשים כל התהליכים , שקשורים בעיבוד נתונים במערכת ההפעלה רישום ומעקב עריכת נתונים וכדומה. ו\או בהשוואה ישירה , ברג'יסטרי נאגר "המזון" (הנתונים אלגוריתמים וכו') , ומפורק ומסודר (רישום ומעקב).

רגי'סטרי שנפגע על ידי גורם מזיק , מתרחשים בו שינויים במערך התפקודי , שינויים אלה גורמים בסופו של דבר לקריסה טוטאלית ופאטאלית של מערכת ההפעלה.

ניתן אך לא מומלץ להיכנס לרגי'סטרי , לשם שינוי הגדרות שונות במערכת ההפעלה , באמצעות לחיצה על התחל (Start), הפעלה (Run) , והקשת המילה ב Regedit בשדה הכתיבה המתאים, לאחר מילה זו יפתח חלון הרגי'סטרי , מערכת הרישום הפנימית של ווינדוס , בכל מחשב היא נראית מעט שונה .

פעולות נוספות וחשובות שניתן לבצע ברג'יסטרי (לידע כללי בלבד , לא מומלץ לביצוע):

ניתן לשמור את הרג'יסטרי \ לייצא אותו , באמצעות לחיצה על קובץ (File)

ייצוא ((Export , ואז לבחור מקום לקובץ reg. , למעשה זוהי פעולה פשוטה לגבות את הרג'יסטרי על המחשב שלנו. במקרה ונרצה לשחזר אותו. , פעולה זו מיועדת בעיקר

למנתחי מערכות \ משתמשים מתקדמים.

ניתן לייבא את הרג'יסטרי \ לטעון אותו מחדש מקובץ קיים reg. , על ידי לחיצה על קובץ (File) , ייבוא (Import) ובחירת קובץ .reg מתוך מיקום כלשהו במחשב שלי.

פעולה זו מיועדת בעיקר למנתחי מערכות \ משתמשים מתקדמים.

ניתן לחפש ערכים מסויימים שברצוננו למצוא על ידי לחיצה על F3 ,או CTRL+F , או לחילופין , עריכה (Edit) , חפש את הבא (Find The Next) , או חיפוש (Find) , פעולה זו מיועדת למנתחי מערכות \ משתמשים מתקדמים.

ניתן למחוק ערך מסויים מהרגי'סטרי על ידי לחיצה על מקש Del במקלדת , פעולה זו מיודעת אך ורק למתכנתים ולטכנאים בעלי ידע רב ונסיון רב , וזאת מכיוון שפעולה זו עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך למערכת ההפעלה.

ניתן להדפיס את תוכן הרג'יסטרי על ידי לחיצה על CTRL+P .

פעולה זו מיועדת גם למשתמשים לא מתקדמים , אך לא למתחילים.

אלו הם הפעולות החשובות ביותר שניתן לבצע ברג'יסטרי  ועל כל אחד לדעת אותם לפחות ברמה הכללית.

חזרה למעלה***